Kamienie do wznoszenia nagrobków. Wszystko, co należy wiedzieć

Niektóre zakłady kamieniarskie traktują kamieniarstwo jako prawdziwą sztukę i pokazują to w swoich aranżacjach. Dbają o to, aby firmowane przez nich projekty wyróżniały się oryginalnym wzornictwem oraz starannym wykończeniem. Polskie nekropolie z roku na rok zmieniają się i zadziwiają coraz odważniejszym zestawieniem kształtów i kolorów płyt nagrobnych. Jaki kamień wybrać i kiedy stawiać pomnik?

cmentarz

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo przedsiębiorstw spod szyldu kamieniarstwo Warszawa wykonuje nie tylko estetyczne płyty na zamówienie, ale także wcześniej służy pomocą i gwarantuje bogaty zakres usług powiązanych z szeroko pojętym kamieniarstwem – uzupełnianie brakujących lub uszkodzonych liter albo zmiany płyt nagrobnych (Tadeusz Borkowski). Czasami można zrobić kilka prac, aby przywrócić płytom określony styl. Możemy to uzyskać poprzez subtelne dodatki, jak na przykład kamienne wazony, lampy na nagrobki czy zdjęcia portretowe. Kamieniarstwo Warszawa ma bardzo pokaźne – konkurencja wśród firm w stolicy jest bardzo duża, więc najlepsze firmy produkują płyty w dużej gamie naturalnych tworzyw, lecz najczęściej robią płyty nagrobne granitowe oraz marmurowe i piaskowca, szczególnie nagrobki dziecięce – piękne robią nagrobki dziecięce. Marmur, ze względu na właściwości i klimat naszego kraju, stosowany jest bardzo rzadko jako materiał budulcowy nagrobków, ponieważ bardzo szybko ulega zniszczeniu. Granit natomiast jest całkiem powszechny. Dobra trwałość i wysoka jakość, z której już od wieków znany jest granit oraz jego walory wizualne i cechy estetyczne, zjednują mu wielu fanów, jak również sprawiają, że materiał ten znajduje mnóstwo zastosowań. Najczęściej stosowany jest szczególnie granit – budulec niezwykle trwały, bez względu na pochodzenie. Poza marmurem i granitem pojawia się jeszcze piaskowiec. Piaskowiec także jest doskonałym tworzywem na duże nagrobki lub nagrobki dziecięce, lecz wymaga dużo troski.

Pośród pracowników firm kamieniarskich krąży kilka odmiennych opinii gdy chodzi o moment postawienia nagrobka. Powodem jest pracująca ziemia, która potrzebuje czasu na prawidłowe ubicie i stwardnienie. Uważa się, iż minimalny czas od pochówku do wzniesienia grobu to od pół roku do roku.

Zaintrygował Cię ten wątek? Jeśli tak, to świetnie – dalsze informacje (http://www.zelwak.pl/) odkryjesz w następnym niezwykle zajmującym artykule.

Kiedy nagrobek nakładany jest na piwnicy, nie trzeba odsuwać w czasie jego montażu.