Kilka wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby prawidłowo działały, trzeba się o nie odpowiednio zatroszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też internecie. Dzięki poniższym poradom można by osiągnąć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż mógłbyś zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogą one (jeżeli komputer jest na stałe przyłączony do sieci internet) w sposób ukryty połączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeżeli nie ufasz swemu firewallowi, naprawdę warto upewnić się, z kim się łączy nasz komputer (naprawa laptopów wrocław) korzystając z zainstalowanych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń należy napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną przedstawione wszelkie aktualne istniejące połączenia razem z ich stanem.
Przedstawiony zostanie również końcowy adres IP i numer portu. Jeśli przypuszczasz, że niektóre z połączeń nie muszą być wykorzystane, trzeba spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów i programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe reguły utrzymywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, ale należy niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasem na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, zaś w następnej kolejności na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.