Pomysły na interesujące ćwiczenia na jęz. polskim w szkole podstawowej?

Jednym z wyzwań, jakie stoją przed nauczycielami w każdej szkole, jest ciągłe wymyślanie interesujących ćwiczeń, dzięki którym uczniowie będą mogli wykorzystać przyswojoną wiedzę. Niniejsze ćwiczenia potrzebne są na każdym przedmiocie, wymaga ich również język polski. Szkoła podstawowa to pierwsza faza nauczania. I właśnie ten okres może wpłynąć na dalszą chęć zdobywania informacji, toteż warto jest się naprawdę postarać, by każde dziecko z ciekawością wykonywało postawione przed nim zadania. Ćwiczyć należy każdą sprawność, począwszy od pisania.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Najmłodsi uczniowie zaczynają od szlaczków i literek, im dalej – tym trudniejsze wyzwania. Nauka pisania bowiem to nie koniec, musimy wiedzieć jak pisać poprawnie, tzn. bez robienia błędów – . Aby poznać zasady interpunkcji, ortografii lub (program dla transportu i spedycji) gramatyki można np. zadać uczniom ciekawe ćwiczenia redakcyjne. Zależnie od ich wieku to np. opis ulubionego zwierzęcia lub dokończenie opowiadania przeczytanego przez nauczycielkę. Obok pisania stoi czytanie – na początek przydadzą się nie za długie czytanki słowno-obrazkowe, aby nie męczyć kilkuletniego malucha. Razem z postępami malucha można wprowadzić coraz trudniejsze czytanki, a nawet próbować czytania ze zrozumieniem.

Tutaj należy zaznaczyć, że dzieci lepiej przyswajają tekst, gdy czytają go po cichu, więc to dobre zadanie domowe, kiedy uczeń może się skupić i nic nie będzie mu przeszkadzać. Istotne są też ćwiczenia językowe i poznawanie poszczególnych części mowy. Mogą to być ciekawe kolorowanki, uzupełnianki bądź nawet ćwiczenia internetowe, ponieważ aktualnie coraz więcej szkół realizuje zajęcia w salach komputerowych, by je

szkoła

Autor: North Devon Council
Źródło: http://www.flickr.com

uatrakcyjnić.

Dzieci w szkole muszą ponadto czytać lektury, chociaż nie każdy uczeń jest ku temu chętny. Aby wzmocnić jego motywację można np. poprosić o ułożenie innego zakończenia opowieści bądź uzupełnienie quizu by zweryfikować, co dzieci pamiętają z książki. Tego typu ćwiczenia to znakomity pomysł na zorganizowanie ciekawych zajęć języka polskiego. Nauczyciele mają sporo pracy, ale są usatysfakcjonowani, gdy ich uczniowie z ochotą przychodzą na lekcje i czekają na nowe zadania, które pobudzają ich myślenie oraz kreatywność.

Z czystym sumieniem zalecam te informacje (https://www.progresdisplays.pl/x-bannery) każdemu zwolennikowi tego zagadnienia. One na pewno również są warte przeczytania.

W poszukiwaniu pomysłów dobrze korzystać z zasobów internetu.