Jak dbać o ład w dokumentacji?

W domu większości osób znajduje się wiele różnorakich dokumentów, które musimy przechowywać z uwagi na ich ważność. Niestety dość często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Niekiedy nie wiemy, co może okazać się kiedyś przydatne, a co nie, więc przechowujemy każdy kwitek. I chociaż zazwyczaj staramy się nawet uporządkować wszystkie sprawy, to jednak zazwyczaj po kilku dniach porządku, wszystko powraca do normy, tzn do dotychczasowego nieładu. Jak zatem zrobić porządek w dokumentach i nie zwariować?Niezwykle ważne jest, żebyśmy już na wstępie stworzyli kategorie poszczególnych rodzajów dokumentów, które mamy w naszym mieszkaniu. Należy przechowywać w głównej mierze najistotniejsze dokumenty dotyczące zaciąganych przez nas kredytów – szczególnie potwierdzenia spłat. Trzeba je zachować, aż do chwili spłaty całego zadłużenia, a nawet trochę dłużej. Należy również przygotować kopie pewnych dokumentów, które np. przygotowaliśmy na potrzeby różnego typu finansowych transakcji lub też przy okazji załatwiania określonych spraw w urzędach. Oprócz tego konieczne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne czy też świadectwa pracy.
rachunki
Wiele ludzie przechowuje także rachunki za regularne opłaty, takie jak gaz instalacje sanitarne lub prąd, jak również zaświadczenie zapłaty. Niektórzy gromadzą również rachunki za wszelkiego rodzaju produkty, jakie zakupili w sklepie. Niejednokrotnie mogą być one przydatne, szczególnie w przypadku dokonywania późniejszych reklamacji.Niezwykle ważne jest także, abyśmy posiadali w naszych dokumentach specjalną kategorię z dokumentami przygotowanymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (bezpłatny program pit). Są to rozmaitego rodzaju rozliczenia i potwierdzenia, na podstawie których dokonywane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Muszą być one gromadzone przez 5 lat począwszy od końca roku, w jakim nastąpiło rozliczenie. W przypadku braku tych zaświadczeń, urząd ma prawo (zobacz – adwokat lubin) nałożyć nawet karę i żądać oddania kwoty, która była odliczona od podatku, powiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Powinniśmy zatem pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (przejdź na stronę). To bardzo istotne, żeby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych kłopotów.