Prowadząc działalność, powinieneś postępować wedle ustalonych zasad, nie zapomnij o wymaganych dokumentach oraz składkach!

Bez wątpienia każdy przedsiębiorca powie, że prowadzenie własnej działalności to nie łatwa sprawa i łączy się to z wielką odpowiedzialnością. Co dzień należy przypilnować tak wielu rzeczy i czynności, powinno się pamiętać o obowiązujących terminach, opłatach i zobowiązaniach względem klientów. Zaniechanie obowiązków mogłoby mieć bardzo nieprzyjemne skutki, zatem lepiej o nich pamiętać!

wysoki biurowec

Autor: Sten Dueland
Źródło: http://www.flickr.com

Czy wiesz, jak wypisać fakturę vat? (pomocny artykuł: CenaBiznesu.plązane ze sprzedażą artykułów bądź świadczeniem usługi wymagają sporządzenia faktury vat. W dzisiejszych czasach podobne działania nie powodują już żadnych trudności, bowiem wypełnia się je z pomocą specjalnych aplikacji komputerowych i cała trudność polega na wprowadzeniu właściwych wartości we wskazane miejsca w tabelkach. Mimo wszystko trzeba wiedzieć, jakie ważne szczegóły muszą znajdować się w takim dokumencie. Faktura vat powinna uwzględniać rodzaj sprzedaży bądź usługi, datę, dane usługodawcy i kontrahenta, jak też cenę jednostkową, stawkę Vat i wartości z vatem i bez podatku.
Nie zapominaj opłacić składki zus – to bardzo istotne. Niezbędne wskazówki: składki ZUS.
Jednym z najskładki ZUSh obowiązków przedsiębiorcy jest opłacanie składek zusowskich. Składka zus oraz jej wysokość bywają uzależnione od rodzaju działalności. Jeżeli przedsiębiorca posiada firmę jednoosobową, musi odprowadzać składki od samego siebie, jeśli jednakże zatrudnia kolejne osoby, jako pracodawca musi odprowadzać składki również za pracowników (sprawdź: składka ZUS). Składka musi zostać zapłacona w określonym czasie, jeśli pracodawca tego nie przypilnuje, nawarstwiają się zaległości, które bywają powiększane o dodatkowe odsetki.

akcesoria biurowe

Autor: Kelly Sikkema
Źródło: http://www.flickr.com

Zalegasz ze składkami i nie wiesz, ile zapłacić?
Dla potrzeb użytkowników, którzy zalegają z opłaceniem składek, ZUS przygotował specjalną aplikację w witrynie sieciowej. Ma ona formę kalkulatora, który pomaga łatwo oraz szybko obliczyć wartość zaległości razem z odsetkami za okres zwłoki. Na stronie internetowej Zus, można wyszukać wiele przydatnych informacji, jak chociażby tabele z wyszczególnionymi wysokościami składek albo przeróżne dokumenty i deklaracje do wydrukowania oraz wypełnienia, dzięki czemu do spotkania z pracownikami instytucji można przygotować się w warunkach domowych.